Túje patří mezi okrasné dřeviny, které jsou oblíbené pro svou rychlost růstu. Tento jehličnan pochází ze Severní Ameriky a do Evropy byl dovezen v 16. století. U nás se s ním setkáte i pod názvem Zerav nebo thuje. Ač patří mezi jehličnany, nemá klasické jehlice, ale disponuje šupinatými listy. Při pěstování tújí nespouštějte své děti z očí. Mladé výhonky tújí jsou velice jedovaté a mohou způsobit silnou alergickou reakci s těžkými zdravotními následky. Túje není na žvýkání.

Túje jsou velmi odolné rostliny, které nevyžadují speciální druh půdy, avšak nejlépe se jim daří v kyselejší až neutrální půdě. Nejvhodnější čas pro sázení je od poloviny března do listopadu. Vysaďte je na vlhkém a slunném místě. Pro túje je důležité, aby neztratily vláhu.

Musíte počítat s tím, že túje s přibývajícími lety porostou. Proto je sázejte 40 – 60 cm od sebe a minimálně 50 cm od plotu. Velice praktická je mulčovací látka. Při sázení ji dejte okolo rostlinek. Omezíte tak odpařování vody a zabráníte růstu plevelu. Díky tomu nemusíte zajíždět sekačkou až ke thujím, čímž se vyhnete jejich možnému poškození. Při výsadbě nezapomeňte přisypat přibližně 5 cm hlíny navíc, jelikož se bude usazovat.

Hlínu je nutné udržovat stále vlhkou. Nezapomeňte proto pravidelně zalévat. V horkých letních dnech zaléjvejte ráno nebo večer, aby rostlinky nepopálily sluneční paprsky nebo se nezapařily. U dlouhých živých plotů vám se zaléváním pomůže kapková závlaha. Jedná se o hadici s otvory v určitém rozestupu, ze kterých vykapává voda. Plot se tak zavlažuje rovnoměrně.

Túje by se měly hnojit jednou za 4 měsíce rozpustnými hnojivy pro okrasné dřeviny. Nejlepší období pro zastřihávání je jaro. Na podzim by se rány nemusely zahojit a túje by zimu nepřekonaly. Tvarování tújí je potřeba dělat již u mladých rostlin. Až plot doroste do požadované výšky, stačí jen zastřihnout vrchol a boky. Ke stříhání tújí můžete použít klasické zahradní nůžky, ale práci vám mohou zjednodušit elektrické zahradní nůžky.

Túje si nemusíte pořizovat pouze při vysazování živého plotu. Skvěle působí také jako solitéry. Stačí si jen vybrat odrůdu a vaše zahrada bude vypadat malebně jako ze zámeckého parku.

Na závěr pro vás máme tipy, jak si túje udržet v co nejlepším stavu.

  • Nezapomínejte na pravidelné zalévání. Sucho tújím nedělá dobře.
  • Hnojte jednou za 4 měsíce.
  • Nedovolte svým domácím mazlíčkům túje značkovat a očůrávat.
  • Zamezte přístupu hrabošů. Lehce se pod tújí podhrabou a ta vám pak uschne.