Bylina svatého Petra, šlaková bylina, podléštka, žluté punčošky bukvice bílá nebo prostě petrklíč. Tohle všechno jsou názvy pro prvosenku jarní. Její název pochází z polštiny (pierwosnka). Říká se, že petrklíč otevírá skryté poklady, které na začátku jara vydává matka příroda ze svých hlubin.

Na prvosence je však mnohem víc než jen legendy a povídačky. Jedná se o bylinu z čeledi prvosenkovitých, která patří mezi první posly jara. Je oblíbená nejen pro svou příjemnou vůni, ale také pro své léčivé schopnosti.

Prvosenka jarní dorůstá do výšky až 20 cm. Je typická svými podlouhlými vejčitými listy, dlouhým stvolem a krásnými sytě žlutými květy, které vyrůstají na jednostranném okolíku. Petrklíč roste na slunných mírně vlhkých až sušších loukách a lesních pasekách. Najdeme jej také na travnatých stráních, mýtinách, v křoviskách i lesích. S petrklíčem se můžeme setkat na území České republiky, ale uvidíme ho i v různých částech Evropy a Asie.

Prvosenka jarní je výjimečná i tím, že se může dožít až půl století. Můžeme ji rozmnožovat vegetativně rozdělením oddenku, ale většinou se rozmnožuje pohlavně. Plodem prvosenky je tobolka.

Prvosenka se cení pro své léčivé schopnosti. Zatímco oddenek s s kořínky se sbírá v březnu, květy se sklízí v dubnu a květnu. Od sbírání stonku se však upouští, protože je tato léčivka chráněná. Chcete-li sbírat i stonek, musíte si ji vypěstovat na své zahrádce.

Prvosenka obsahuje saponiny, které pomáhají rozpouštět hlen a zlepšují tak jeho vykašlávání. Je močopudná a má diuretické a hemolytické účinky. Pozitivně ovlivňuje srdce, migrénu, projevy dny či revmatismu. Odvar z prvosenky můžete pít jako čaj nebo si jím potírat kůži. Čerstvé listy a květy skvěle působí na otoky.

Pokud se rozhodnete skladovat prvosenku na horší časy, zkuste ji usušit. Sušte ji v slabých vrstvách ve stínu. Teplota sušení nesmí přesáhnout 35°C. Díky tomu si můžete pochutnat na čaji z prvosenky, kdykoliv se vám zamane. Na prvosenkový čaj zalejte 2 lžičky květů 1/4 litru vařící vody. Nechte 15 minut louhovat. Pijte vlažné a pouze jeden šálek denně.