Kdy se vám poštěstí, že můžete něco pořádně pohnojit? S jíchou vám to půjde jedna dvě. Vytvořte si své tekuté, naprosto ekologické a organické hnojivo. Ač je příprava zdlouhavá a čekání na výsledek je vždy nudný, stojí to za to. Postup je snad snadný a zcela nenákladný.

Jícha se vyrábí z čerstvých nasekaných rostlin. Můžete použít bylinky, ale i plevel nebo odpadové listy z kapusty nebo rajčat. Velmi často se používá kopřiva nebo kostival. Jícha tak obsahuje všechny potřebné živiny rostlin použitých na výrobu. Některé rostliny podporují růst, jiné zlepšují obranyschopnost rostlin proti chorobám.

Co tedy potřebujeme na výrobu jíchy? Rostlinu, dobře uzavíratelnou nádobu, vodu a čas na kvašení. Vyberte si rostlinu či rostliny, které použijete na výrobu jíchy. Jestliže volíte plevel nebo jakoukoliv jinou rostlinu, dejte pozor, aby neobsahovala zralá semena. Zaseli bychom si ji společně s jíchou do záhonů a květináčů a to by pak bylo radosti. Rostlinu posekejte a dejte do nádoby. Nádoba nesmí být kovová. Čím jemněji budou rostliny posekané, tím rychleji zkvasí. Rostlina by měla zaplnit 3/4 nádoby. Poté ji zalijte dešťovou nebo odstátou vodou tak, aby byla zcela ponořená. Nádobu zavřete a nechte kvasit 2 – 4 týdny. Kvašení můžete pomoct tak, že směs jednou denně zamícháte.

Hotový výluh poznáte tak, že ztmavne a přestane pěnit. Rostliny se z větší části rozpustily a zbytek se usadil na dně, což lze později použít jako mulč. Drobnou nevýhodou jíchy je její zápach. Zvolte proto takové místo na skladování, kde to nikomu nebude vadit. Zápach lze smírnit přimícháním nehašeného vápna. Jíchu pak ale nelze použít na vápnostřezné druhy rostlin.

Jícha je velmi koncentrovaná. Proto ji musíte před použitím zředit poměrem jeden díl jíchy a devět dílů vody. Jestliže hnojíte mladé rostliny, nařeďte jíchu dvojnásobným poměrem. Hnojit byste měli jednou měsíčně. Jícha by neměla přijít do kontaktu s listy. Listy jí však můžete poprášit jíchou pouze v tom případě, že jste ji vyrobili z jemně působící rostliny (kostival) a naředili 1:50. Za suchého počasí hnojte brzy ráno nebo před setměním.